وضع آب و هوا انفجار منزل مسکونی انفجار

وضع آب و هوا: انفجار منزل مسکونی انفجار منزل مسکونی نشت گاز کرمان

گت بلاگز وب‌گردی نرخ سود بانکی را نمی توانیم کم کردن دهیم چون با زیر ساخت های اقتصادی سازگار نیست

رئیس موسسه تحقیقات اقتصادی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: با توجه به اینکه مسابقه پرداخت قیمت سود جهت کشور مسئله ایجاد می کند، بانک مرکزی باید جهت خ

نرخ سود بانکی را نمی توانیم کم کردن دهیم چون با زیر ساخت های اقتصادی سازگار نیست

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، مدیر موسسه تحقیقات اقتصادی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: از وقت دهه 80 بانکداری شخصی ( غیر دولتی) در کشور راه اندازی شد و نوعی مسابقه بیهوده بوجود آمد و بانک ها وارد مسابقه های بنگاه داری شدند.

عبارات مهم : مرکزی

او گفت: ما از دهه 80 به علت نداشتن تجربه آمادگی مسابقه با بخش شخصی را نداشتیم. تیمور رحمانی به نقش بانک مرکزی در مورد آینده نگری ها و نوسانات پولی اشاره کرد و گفت: بعضی از مبادلات اقتصادی سود آور نبودند و دارایی های بانک ها را راکد کردند و بانک عملا سودآوری مورد نیاز را نداشتند.

رحمانی افزود: بانک ها علاقه دارند که مقررات سیاست های پولی را دور بزنند. مدیر موسسه تحقیقات اقتصادی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: روی مقررات بانکی مصمم نبودیم، از نظر تئوری اقتصادی قیمت سود باید برابر با قیمت بلند مدت اقتصادی باشد چیزی به اندازه 4 درصد.

وی اضافه کرد قیمت سود بانکی را نمی توانیم کم کردن دهیم چون با زیر ساخت های اقتصادی سازگار نیست. تیموری با اشاره به زیاد کردن قیمت سود بانکی گفت: بانک های دولتی و شخصی جایگزین مسابقه در کارهای اقتصادی و توسعه زیر ساخت های اقتصادی و حمایت از کارهای اقتصادی در پرداخت سود بانکی با یکدیگر مسابقه کردند که مسابقه پرداخت قیمت سود جهت اقتصاد کشور مسئله ایجاد می کند.

رحمانی گفت: بانک مرکزی باید جهت خارج کردن اقتصاد کشور از این مسابقه بیهوده کاری انجام دهد.

تیمور رحمانی از طرف دیگر به ناچاری بانک ها به پرداخت قیمت سود بانکی اوج جهت مسابقه اشاره کرد و گفت: بانک ها بصورت انفرادی نباید در تعیین سود بانکی تاثیر گذار باشند و باید تابع مقررات نظام بانکی کشور باشند.

نرخ سود بانکی را نمی توانیم کم کردن دهیم چون با زیر ساخت های اقتصادی سازگار نیست

وی افزود: بانک مرکزی باید از وقت های حساس بانک ها در پرداخت تعهداتشان حمایت کند تا مجبور نشوند جهت جذب سرمایه های عمومی زیر بار تعهد سود زیاد بروند. مدیر موسسه تحقیقات اقتصادی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: با قیمت سود اوج رشد اقتصادی نخواهیم داشت.

دیواندری دبیر همایش سیاست های پولی و ارزی دیگر مهمان برنامه تیتر امشب با اشاره به پرداخت ضرر و زیان بانک های مقروض به بانک مرکزی گفت: بانک های مقروض مشمول جریمه ای 34 درصدی می شوند تا از تسهیلات بانک مرکزی استفاده نکنند.

او افزود: علت این امر این است که اگر این جریمه اعمال نشود بانک ها از استقراض از بانک مرکزی تا و سرمایه گذاری های خارجی موجب زیاد کردن پایه پولی و به دنبال آن موجب تورم می شودکه به صلاح اقتصاد کشور نیست.

رئیس موسسه تحقیقات اقتصادی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: با توجه به اینکه مسابقه پرداخت قیمت سود جهت کشور مسئله ایجاد می کند، بانک مرکزی باید جهت خ

او با بیان اینکه بسیاری از بانک ها به علت انضباط مالی عملا به بانک مرکزی مقروض نیستند، گفت: اگرچه بعضی از بانک ها به بانک مرکزی همچنان مقروض اند که این شرایط چندان به نفع بانک ها هم نیست لیکن آنها از یک سو مجبور به پرداخت سود بانکی 20 درصد به سپرده گزاران و از سوی دیگر سود 34 درصدی به بانک مرکزی هستند که صد درصد ضرر و زیان به حساب می آید.

دیواندری با اشاره به اینکه همه مسئولین علاقمند به کم شدن قیمت سود هستند ولی این امر تا کنون محقق نشده هست، گفت: شورای پول و اعتبار با تعیین قیمت 15 درصد جهت قیمت سود عملا به وظایف خود عمل کرده ولی می بینیم که متاسفانه این امر تا این لحظه هم محقق نشده است.

او افزود: در شرایط کنونی بانک ها دچار تنگناهای اعتبار هستند و همین امر کم کردن سود را با بن بست مواجه کرده هست. دبیر همایش سیاست های پولی و ارزی بازارهای رقیب را به عنوان دومین عامل عدم توفیق بانک ها جهت کم شدن قیمت سود بیان کرد و گفت: بانک ها در صورت کم شدن قیمت سود باعث می شوند تا سرمایه گذار سرمایه خود را از بانک خارج کند لذا بانک ها جهت آنکه به جریمه 34 درصدی بانک مرکزی دچار نشوند تا این لحظه نتوانسته اند قیمت سود بانکی را کم کردن دهند.

او با بیان اینکه کم شدن قیمت سود بانکی نیازمند زیرساخت هایی است که اگر اعمال نشود رانت ایجاد می کند، گفت: با توجه به اقتصاد سیستمی کشور بانک مرکزی نمی تواند همه امور را به تنهایی به کنترل خود درآورد لیکن مجموعه ای از عوامل باید دست به دست هم بدهند تا این کم شدن قیمت سود بانکی عملیاتی شود.

دیواندری ادامه داد: دولت جهت تامین نیازمندی هایش بودجه مورد نیاز را در اختیار ندارد لیکن هزینه های دولت بالاست و از سوی دیگر درآمدهای نفتی نیز کم کردن یافته است.

او با اشاره به اینکه اوراق بدهی در جهت تامین کسری بودجه قوه مجریه ایجاد شد که همین امر موجب ایجاد رقیبی سرسخت جهت بانک ها شده است هست، افزود: اوراق دولتی که 23 تا 24 درصد به سرمایه گذار سود می دهد رقیب بانک هایی شده است که به سپرده گذاران خود باید سود 15 درصد بدهد که نتیجه ای جز تخلیه سرمایه از بانک ها ندارد.

دبیر همایش سیاست های پولی و ارزی با بیان اینکه اقتصاد موضوعی عقلایی است نه احساسی گفت: زمانی که بانک ها را مجبور به اعطای تسهیلات 12 درصدی کردیم بانک ها به این نتیجه رسیدند که اعطای این تسهیلات آنها را به ورطه ورشکستگی می رساند لذا تصمیم گرفتند به بنگاه داری روی آوردند.

نرخ سود بانکی را نمی توانیم کم کردن دهیم چون با زیر ساخت های اقتصادی سازگار نیست

او با بیان راهکار هایی جهت خروج بانک ها از رکود گفت: یک راهکار این است که دولت بدهی خود را به بانک ها بپردازد و راهکار دوم این است که بانک مرکزی در بازار بین بانکی فعال تر شود به این صورت که فکری جهت بازارهای رقیب شود و فضا را خود بانک مرکزی مدیریت کند.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

انتهای پیام/

رئیس موسسه تحقیقات اقتصادی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: با توجه به اینکه مسابقه پرداخت قیمت سود جهت کشور مسئله ایجاد می کند، بانک مرکزی باید جهت خ

واژه های کلیدی: مرکزی | اقتصاد | مسابقه | اقتصادی | سود بانکی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | تیتر امشب

نرخ سود بانکی را نمی توانیم کم کردن دهیم چون با زیر ساخت های اقتصادی سازگار نیست

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog